Naslovnica Događanja Studijsko putovanje u Reykjavik
Studijsko putovanje u Reykjavik PDF Ispis E-mail
Četvrtak, 02 Svibanj 2024 00:00

Studijsko putovanje u  Reykjavik

U  sklopu projekta ATTEND – „Podrška ostvarenja jednakih mogućnosti u obrazovanju za učenike s teškoćama u razvoju“  odgojno-obrazovne djelatnice OŠ Voštarnica-Zadar,  edukacijska rehabilitatorica Petra Agičić   i  stručna suradnica logopedinja Helena Kuzminski su, u periodu od 19. do 21. ožujka 2024.,   posjetile grad Reykjavik u svrhu posjete istaknutim ustanovama koje se bave odgojem i obrazovanjem učenika s teškoćama u razvoju koje u svom svakodnevnom radu koriste asistivne tehnologije.

Zajedničkim treninzima i uvidom u primjere dobre prakse ravnatelji i odgojno-obrazovni djelatnici upoznali su se s institucionalnim okvirima, modelima financiranja  i ostalim načinima podrške obrazovanja djece s teškoćama u razvoju kao i modelima stručne pomoći za roditelje na Islandu. Posjetile su dvije škole Klettaskoli i Fellaskoli, kao i Centar za kreativne i obrazovne tehnologije- Mixtura. Upoznale su se sa specifičnim metodama koje se koriste prilikom obrazovanja učenika s teškoćama u razvoju i funkcioniranjem odgojno-obrazovnog sustava na Islandu, a novostečena znanja i iskustva bit će od velike koristi u svakodnevnom radu.  U projekt su bile uključene 34 ustanove za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju. Nositelj projekta Hrvatska akademska i istraživačka mreža – Carnet u suradnji s projektnim partnerima: Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom i  Fakultetom elektrotehnike i računarstva  Sveučilišta u Zagrebu i gradom Reykjavikom. Uz slogan projekta „Naš način“ osnovni cilj projekta je bio podržati stvaranje učinkovitih preduvjeta koji doprinose jednakim obrazovnim mogućnostima za djecu s teškoćama u razvoju i njihovom boljem i uspješnijem uključivanju u društvo.